Antiszeptikus
Fertőzésellenes, a kórokozókat elölő, szaporodásukat gátló hatás.
Gyógyfüves bor
A gyógyfüves borban összegződik a bor baktériumölő hatása, illetve a borok sav- és alkoholtartalma segíti a drogok egyes hatóanyagainak kioldását. A gyógyfüves bor alkalmazásának a vízzel készített gyógyteákkal szemben főként akkor van előnye, ha a bor gyógyhatása elősegíti, szinergizálja az alkalmazni kívánt gyógynövények hatását. A borban található alkohol az élettani hatásokon túl azért is érdekes, mert számos növényi hatóanyag vízben gyakorlatilag oldhatatlan, míg alkoholban jól oldódik. Így a borral készült növényi kivonatokban több olyan hatóanyag is előfordulhat, amely egyébként a vízzel készült gyógyteákban nincs, vagy csak nagyon kis mennyiségben van jelen.
Maceráció
Hideg kivonás, áztatás. Szobahőmérsékleten végzett szakaszos kivonási módszer. Több órai, napi állás, áztatás után különítik el a kivonatot a növényi résztől. A kivonó folyadék mennyisége rendszerint 5-10-szerese a drognak. A kivonó folyadék párolgása elkerülhető jól záró edény alkalmazásával. A nyálkatartalmú növényi részek esetében hideg vizes kivonatokat készítenek.
OEM, Oltalom alatt álló EredetMegjelölés
Az Európai Unió 1992-ben fogadott el rendeletet, azzal a céllal, hogy a sajátos tulajdonságokkal rendelkező, minőséget jelentő élelmiszer elnevezések megfelelő védelmet kaphassanak. A törvényi megfogalmazás szerint a szabályozás legfőbb célja, hogy a földrajzi területhez kötődő termékeket jobban megkülönböztethetővé teszi a piacon. Az „oltalom alatt álló eredetmegjelölés” (Protected Designation of Origin – PDO) akkor használható, amikor a termék-előállítás minden lépése a meghatározott földrajzi területen történik. A boroknál ez a szőlők termesztését, feldolgozását és palackozását jelenti.
Vinoterápia (Oenotherapy)
A különböző gyógyborok alkalmazása, illetve a borral történő gyógyítás. Kozmetikai vonatkozásban a szőlő gyümölcshéjával és rostjaival végzett bőrhámlasztó kezelést is értik alatta.